AKHİSAR KULİS HABER

AKHİSARLI KADINLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Akhisar Kadın Platformu öncülüğünde, Akhisarlı kadınlar yürüyüş düzenledi.

AKHİSARLI KADINLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ
08 Mart 2020 - 17:25

Akhisar Belediyesi tarafından dağıtılan Akhisar Kadın Platformu tişörtlerini giyen kadılar, “Kadın yoksa Adalet yok, Kadın yoksa Özgürlük yok, Kadın yoksa Demokrasi yok” yazılı açtıkları pankart ve “Kadın varsa emek vardır”, “Ev kadınlarına Sosyal Güvence” , “ Hür Doğum, Hür Yaşam Kime Ne?”, “ Kadın Yaşam Özgürlük” yazılı dövizlerle sokaklara döküldü.

Yürüyüşe CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ve binlerce kadının katıldığı yürüyüş Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi’nden başlayarak Milli Egemenlik Meydanı’nda son buldu.

ŞEHİTLERİN ANISINA SİYAH ŞEMSİYELER AÇILDI

Son günlerde şehit haberinden dolayı 8 bin kadının zeybek oyunu etkinliğini iptal eden Akhisarlı kadınlar, şehitler için siyah şemsiyeler açtı.   

“HAYDİ KIZ KARDEŞİM SENDE BİZE KATIL”

Kadınların manifestosunu ve günün anlamı belirten konuşmayı yapan Akhisar Kadın Platformu adına Hayriye Hacet, “Kadınların mücadelesi bildiğimiz gibi tarihi 100 yılı geçti. Tarih boyunca biliyoruz ki biz kadınlar direnme ve dayanışma yöntemlerinizi her zaman bulduk. Mücadelemizi sayesinde bugün açık açık kadın düşmanlığı yapmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Kendini kadınlar beden ve emek sömürüsü üzerine kuran patriyarka/ ataerki kadın düşmanlığını açık açık yapamıyor, gizli bir biçimde bizim üstümüzde söz hakkı yollarını arıyor.

Biz kadınlar evde, sokakta işyerlerinde her geçen gün artan şiddete, eşitsizliğe ve ayrımcılığa maruz kaldığı, çocuk istismarlarının giderek arttığı çıkartılmak istenen çocuk istismarlarına evlilik yoluyla af düzenlenmesiyle nafakadan 6284 sayılı yasanın sağladığı şiddeti dinleyici mekanizmalar kadınların mücadele ile kazandığı haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığı ekonomik krizin sarsıcı etkilerinin kendini iyiden iyice hissettirdiği koşullarda karşılıyoruz.  

Bizleri yoksulluk geçimsizlik bunalım ve şiddetle örülü bir hapishaneye çevirdikleri eve hapsetmek isteyenlere şiddeti önlemek yerine boşanmayı zorlaştırarak nafaka hakkımızı gasp etmek, kadın katillerine çocuk istismarcılar af çıkarmak istiyorlar.

Haydi Kız kardeşim sende bize katıl esnek, kuralsız, sigortasız, sendikasız, çalıştırılmaya yönelik şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine. Çocuk istismarlarına karşı daha çok yan yana gelelim ve hayatlarımız için birlikte mücadelemizi edelim.

Haydi kız kardeşim! Bu 8 Mart’ta krizin, yoksulluğun ve şiddetin karşısında haklarımız ve hayatlarımız için birlikte mücadele edelim.

İşyerlerinde fabrikalarda tarlalarda kadınlarımıza uygulanan ücret ayrımcılığı yetti artık. İmzalanan İstanbul sözleşmesinin şartlarını yerine getirmediniz yetti artık.

Bilimsel eğitimi laikliği, çağdaşlığı, adaleti, hukuku, Atatürk değerlerini her gün adım adım yok ettiniz yetti artık. Biz kadınlar haklarımızı savunmak için her şeyi yapacağız sokaklarda meydanlarda olacağız kadınlar güçleniyor cesaret kazanıyor kadınların mücadelesi durmuyor daha çok kadın özgürce ve eşit yapacak. Biz buna hazırız sonsuza kadar asla yalnız yürümeyeceksiniz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.