AKHİSAR KULİS HABER

AKHİSARLI KADINLARDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KARARINA TEPKİ

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması Akhisarlı kadınların büyük tepkisini çekti.

AKHİSARLI KADINLARDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KARARINA TEPKİ
20 Mart 2021 - 18:00

Türkiye’nin, resmi adı ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ olan İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına tepki gösteren Akhisarlı Kadınlar, Akhisar Kadın Platformu çatısı altında bir araya geldi.

Akhisar Belediyesi binası önünde toplanan kadınlara Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş, Kadın Kolları Başkanı Fatma Celepci, Eğitim-Sen Akhisar İlçe Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Akhisar Şubeler Platformu destek verdi.

“Kadın yoksa Adalet yok”, “Kadın yoksa özgürlük yok”, “Kadın yoksa demokrasi yok” yazılı pankartları açan kadınlar Türkiye’nin, İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına tepki gösterdi.

Akhisar Kadın Platformu adına basın açıklaması yapan Asil Deniz Yıldız şunları söyledi:

“ Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi sözleşmesi” yani bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, dün gece yarısı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile kaldırıldı.

Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve şiddete uğrayanın korunması, şiddet uygulayanın uzaklaştırılmadı ve cezalandırılması sorumluluklarına devlete yükleyen sözleşmenin iktidarın hedefinde olduğunu biliyorduk.

Nicedir “halk istiyorsa sözleşmeden çekiliriz” diyen iktidara karşı halkın yarısı olan biz kadınlar aslında çok net cevaplar verdik “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedik.

“İstanbul Sözleşmesini Uygula” dedik. “Haklarımızdan ve Hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” dedik.

Sanki aylardır bu taleplerimizi bulunduğumuz her mecradan iletmemişiz gibi, hem de tüm Türkiye’de meydanlar dolusu kadınlar olarak İstanbul sözleşmesinden asla vazgeçmediğimizi haykırdığımız 8 Mart’ın hemen ardından, bir gece yarısı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığının Resmi Gazete ’den öğrendik.

İstanbul Sözleşmesi kimsenin iki dudağının arasında değildir. Milyonlarca kadının hayatı ve hakları tek bir adamın kararına sığamaz, milyonlarca kadının canı tek adamın bekasına kurban edilemez. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkûm etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz!

Sözleşmeden çekilme kararı Anayasa’ya ve uluslararası insan hakların hukukuna aykırıdır. İnsan haklarına aykırı faaliyette bulunmak devletin yetkisiniz açıkça kötüye kullanmaktır.

Biz kadınlar eşitlik istiyoruz. Evde, işte, sokakta korkmadan yaşamak, çalışmak, yürümek istiyoruz. Şiddete uğramaktan, öldürülmekten korkmadan yaşamak istiyoruz. Her kadının kendini güvensiz hissettiği bu ülkede, şiddetle etkin bir mücadelenin, daha etkili önlemlerin, koruma mekanizmalarının konuşulmasın gerekirken, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması tarihi bir hatadır. Bu karar Türkiye tarihine bir utanç sayfası olarak geçecektir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kadınların kazanımlarına yapılmış en büyük saldırıdır. Sözleşmeyi nasıl kazandıysak öyle kazanacağız. İstanbul Sözleşmesi bizimdir. Vazgeçmeyeceğiz.”

Açıklamaların ardından gurup sessizce dağıldı.

İstanbul Sözleşmesi 1
İstanbul Sözleşmesi 2
İstanbul Sözleşmesi 5
İstanbul Sözleşmesi 3
İstanbul Sözleşmesi 4
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.