AKHİSAR KULİS HABER

BAKIRLIOĞLU: SİBER SALDIRI ÇİFTÇİYİ MAĞDUR ETTİ

31 Temmuz 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığının internet sitelerine ve bazı sunuculara yapılan siber saldırıların çiftçileri mağdur ettiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Bakanlık kapsamlı bir tarım sayımı yaparak yeni bir sistem kurması gerekmektedir” dedi.

BAKIRLIOĞLU: SİBER SALDIRI ÇİFTÇİYİ MAĞDUR ETTİ
18 Ağustos 2021 - 13:29

Bilgisayar korsanlarının ele geçirdikleri bilgiler için fidye istedikleri ve fidyenin kripto para olarak ödendiği iddialarına da değinen Bakırlıoğlu, saldırı hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Siber saldırının ardından şifreleme protokollerinin devreye girdiği, yedeklerin koruma altında olduğu ve veri kaybı yaşanmadığı açıklaması yapıldığını hatırlatan CHP’li Bakırlıoğlu, aradan 17 gün geçmesine rağmen hala ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) işlemlerinde, bankaların kredi işlemlerinde ve TARSİM sigorta işlemlerinde ve hayvancılık TÜRKVET sistemlerinde hala sorunlar yaşandığına ilişkin şikayetler geldiğini belirtti.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

Siber saldırı çiftçileri mağdur etmiştir. ÇKS’deki eski kayıtlarla ilgili işlemler yapılabilirken yeni ve ilk defa yapılacak işlemlerin yapılamadığı iddia edilmektedir.

Çiftçiler, üreticiler yeni ÇKS işlemi yaptıramamaktadır. ÇKS sistemi çalışmadığı için Ziraat Bankası yeni kredi işlemi yapamamakta, yeni kayıtlar için tarım sigortası poliçesi kesilememektedir.

Hayvancılıktaki tüm veri kayıtlarının tutulduğu TÜRKVET sisteminde hala sorunlar yaşanmaktadır. 2020 yılına ait tarımsal destekleme ödemeleri yapılamamıştır. Bunun nedeninin ise siber saldırı yüzünden yaşanan veri kaybı olduğudur.

Gelen bilgilere göre bilgisayar korsanlarının elinde Bakanlığa ait çok sayıda veri bulunduğu ve pazarlıkların hala sürdüğü söylenmektedir. Fakat bu verilerin önemi, niteliği ve miktarı konusunda bir bilgi yoktur. Bakanlık hala internet sitelerindeki hasar durumunu tespit edebilmiş değildir.

Türkiye’de 20 yıldır tarım ve hayvan sayımı yapılmamıştır. Bakanlığın verilerinde ve istatistiklerinde ciddi sorun olduğu TÜİK ve bilim insanlarınca dile getirilmektedir. Ülkede 24 milyon dekar alanda tarım yapılırken, ÇKS sistemine ancak 14 milyon dekar kayıtlıdır. Mülkiyet sorunu, ortakçılık, miras gibi nedenlerle büyük bir alan sistem dışında görünmektedir.Bu durum üretim istatistiklerinin güvenirliğini tartışılır hale getirmiştir.

Örneğin sığır sayısının bir yılda % 13 artmasının mümkün olamayacağı bilimsel olarak ortaya konulmuşken rakamlardaki tutarsızlıklarla ilgili herhangi bir şey yapılmamıştır. Buna bağlı olarak üretilen et ve süt miktarı da doğru değildir.

Bakanlık, en kısa zamanda yeni bir tarım ve hayvan sayımı yaparak ÇKS sistemini güncellemeli tüm veri bankası ve istatistiklerini düzeltmelidir. Geçmişin hatalarını sorgulamadan, kimseyi sorumlu tutmadan yeni bir sayfa açılması yararlı olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.