AKHİSAR KULİS HABER

BİR UMUDU OLMALI İNSANIN, İLK BAHAR GÜNEŞİ GİBİ

BİR UMUDU OLMALI İNSANIN, İLK BAHAR GÜNEŞİ GİBİ
Esra Sinem Karataş( esinemkaratas@akhisarkulishaber.com )
Esra Sinem Karataş’ın kaleminden “İçimden Geldiği Gibi” adlı fark yaratan yazıları her Cuma akhisarkulishaber.com’da
04 Haziran 2021 - 8:48

Amerikalı psikobiyoloji uzmanları 1957’de hem umut etmenin önemini hem de hayvanların da umut edebileceğini kanıtlayan enfes bir deney yapmışlar.

Deney için bir grup deney faresi için tırmanıp kaçamayacakları uzunluktaki cam tüpler içine yerleştiriliyor ve suyun üstünde ne kadar süre yüzebilecekleri ölçülüyordu.

Farelerin su üstünde hareketsiz kalıp dinlenmelerine engel olmak için durdukları zaman üzerlerine su sıkan yeniden yüzmeye başlamalarını sağlayan özel bir mekanizma geliştirilmişti.

Deneye maruz kalan farelerin su üstünde kalma süreleri incelendiğin de garip bir durum ortaya çıktı.

Farelerin büyük çoğunluğu on beş dakika kadar su üstünde kalmaya çabaladıktan sonra pes ediyorlar ve kendilerini suyun içine bırakarak batıyorlardı.

Dikkat çekici olan azınlıkta kalan bir grup fareydi.

Bu fareler bırakın on beş dakika dayanmayı tam altmış saat boyunca olabilecek tüm güçleriyle suyla mücadele ediyorlar ve ancak tüm güçleri tükettiklerinde suya batıyorlardı.

Büyük bir kısım fare on beş dakika bile suyun üzerinde kalmakta zorlanırken az sayıda farenin tam altmış saat boyunca su üstünde kalmayı başarması son derece merak uyandırıcı.

Bilim adamları bu durumu iyice araştırmaya karar verdiler. Fareleri bu sefer iki guruba ayırdılar.

Birinci grup kafeslerinden çıkartılır çıkartılmaz su dolu tüplerin içine atıldı.

İkinci grup farelerse bir anda su dolu tüplerin içine atılmak yerine önce büyükçe bir kutunun içine atıldı. Tüplerin içinde beş dakika bekledikten sonra çıkartılıp tekrar kutunun içine kondular.

Bu işlem birkaç kez tekrar edildikten sonra tüplerin içine son kez atıldılar ve artık çıkartılmadılar.

Deneyin sonucu son derece ilginç hemen suya atılmayan önce kutunun içinde bekletilen ve daha sonra suyun içine atıldıktan sonra suyun içinden çıkartılan ve bu işlem birkaç kez tekrar edilen farelerin hepsi de maksimum altmış saat rekorunu ulaşmayı başarmıştı.

Bu farelerin içinden bir tanesi bile pes etmemiş ve tüm güçleriyle tükenene kadar. Saatlerce suyun içinde çırpınmışlardır.

Bu deneyin bizler için anlamı büyüktür.

Eğer yaşanılan zorluklar ve karşılaşılan engeller karşısında bu olumsuz durumları aşacağımız konusunda kendimize inancımız var ve içinde bulunduğumuz şartların değişeceğine dair umudumuz bulunmaktaysa başarı oranımız yükselmekte ve güçlerimizin tamamını kullanarak mücadele etme azmimiz artmaktadır.

Eğer zorluklar ve engelleri aşamayacağımızı düşünüyorsak ve içinde bulunduğumuz kötü şartların hiçbir zaman düzelmeyeceğine inanıyorsak kısa sürede pes ediyor ve aynen suyun dibine kendisini bırakarak pes eden fareler gibi kaybediyoruz. Kendimize ve geleceğimize dair umutlu bir tutum içinde olmak başarının en büyük sırlarından birisidir.

Umudunuzu hiç kaybetmeyin.
Unutmayın en karanlık an şafak sökmeden önceki andır. Haftaya görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.