AKHİSAR KULİS HABER

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU, MAĞDUR MADEN İŞÇİLERİNİ DİNLEDİ

Soma’da mağdur maden işçileriyle bir araya gelen ve sorunlarını dinleyen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “biz Soma Kömürleri A.Ş.’de çalışmış ve işten ayrılmış olan tüm işçiler tazminatlarını alabilsin diye bu yasaya evet oyu verdik. Şimdi görüyoruz ki işçiler yine mağdur ediliyor” dedi.

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU, MAĞDUR MADEN İŞÇİLERİNİ DİNLEDİ
30 Aralık 2020 - 12:05

23 Temmuz 2020 tarihinde Mecliste kabul edilen yasa ile Somalı maden işçilerinin tazminatlarının Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TKİ) tarafından ödenmesine karar verilmişti.

Fakat TKİ tarafından hazırlanan listelerde hak eden işçilerin yer almamasına rağmen facianın sorumlusu olarak hapis cezası alan şirketin genel müdürü Ramazan Doğru ve diğer yöneticilerin bulunması eleştiri konusu olmuştu.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, eski sendikacı CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, İş Hukuku Uzmanı Avukat Sercan Okur, sendika temsilcileri ve mağdur işçiler ile bir araya geldi.


Adı listelerde olamayan ve tazminatları eksik hesaplanan işçileri dinleyen CHP Milletvekili Bakırlıoğlu burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Soma Kömürleri A.Ş.’nin mağdur ettiği Işıklar, Geventepe, Atabacası ocaklarında çalışan ancak tazminatlarını alamadan işten çıkartılan işçilerin mağduriyeti gidermek için Meclis’te bir adım atılmış ve 23 Temmuz 2020 tarihinde yapılan kanuni düzenleme ile tazminatların ödenmesine hükmedilmişti.

LİSTE TARTIŞMALI

Bu yasaya dayanarak TKİ hak sahibi 3334 kişinin listesi ve alacak tutarlarını gösteren liste açıkladı. Ancak liste beraberinde tartışmaları getirdi.

Kanun maddesinde “13/5/2014 tarihinde meydana gelen maden ocağı kazası sonrasında kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde hizmet akdi sona erdirilen” işçilerin tazminatlarının ödenmesine hükmedilmesine rağmen, emeklilik ve askerlik gibi nedenlerle işten ayrılanlar listeye dahil edilmemiştir.

Sonuçta emeklilik ve askerlik nedeniyle işten ayrılanların kıdem tazminatı almaya hak kazandıkları mevzuatımızda açıkça belirtilmiştir.

36 BİN LİRALIK TAZMİNAT, 3 YIL SONRA 34 BİN LİRAYA DÜŞTÜ

En büyük sıkıntılardan birisi faiz hesabında yaşanmıştır.

Bilindiği gibi daha önce Soma AŞ ile Sendika bir protokol yapmış, hak sahiplerinin alacakları hesaplanmış ve 36 takside bölünmüştü. Hatta ilk zamanlarda 3 taksit ödeme de yapılmıştı.

Yani işçilerin alacakları yıllar önce hesaplanmıştı. Listeye bakıldığı zaman listede yazan tutarların yıllar önce hesaplanandan eksik olduğunu görmekteyiz.

Bir işçimizin 24 Mart 2017 tarihi itibarıyla Soma AŞ tarafından alacağı 36 bin TL olarak hesaplanmış. Ancak bu madencimize TKİ Aralık 2020 tarihinde 34 bin TL hesaplama yapmış.

Şirket 2017 yılında benden 36 bin TL alacağın var demiş. Aradan 3 yıl geçmiş TKİ alacağı 34 bin TL olarak hesaplamış, bırakın faiz ödemeyi, birde kesinti yapılmış.

ÇALIŞMA SÜRELERİ DİKKATE ALINMAMIŞ

Mesela Soma AŞ ye dava açan işçilerimizin dava dosyalarında bilirkişilerin hazırladığı raporlardaki tutarlar ile listede yer alan tutarlar birbirinden çok fazla.

Ayrıca işçilerin Soma Kömürleri A.Ş.’ye ait Gürmin Makine şirketinde çalıştığı süreler hiç göz önüne alınmamış.

Tüm bunlar düşünüldüğünde listeler de ciddi sıkıntılar olduğunu, işçilerin hak ettiği alacaklarını alamadıklarını görmekteyiz.

301 MADENCİNİN AİLESİ TEPKİLİ

Birde 301 madencimizin ölümünden sorumlu olan cezaevinde olan şirket yöneticilerine işçilerinkinden kat kat daha fazla tazminat ödenecek olması tam bir skandaldır.

Faciada yakınlarını kaybeden aileler bu duruma çok tepkililer.

SOMA’DA MAĞDURİYET DEVAM EDİYOR

Bu durum bize hesaplamaların ehil eller tarafından yapılmadığını göstermektedir.

Sonuçta, Soma Kömürleri A.Ş.’de, Uyar Madencilikte çalışmış, alın teri dökmüş, iş kazalarında hayatını kaybetmiş, sakat kalmış işçilerin mağduriyeti devam ediyor.

Biz yıllardır işsiz kalarak, sakat kalarak evlatlarını, eşlerini babalarını madende şehit vererek büyük mağduriyet yaşayan Soma’da bir tek mağdur işçi kalmasın diyerek mücadele ediyoruz.

Herkes bu mağduriyeti biliyor ve çözüm için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

Sonuçta tüm siyasi partilerin desteği ile çıkarılmış bir kanun var. TKİ kanunu başka şekilde yorumlayarak işçileri mağdur etmesi kabul edilemez.

TKİ Tüm İşçilerin Tazminat Alacaklarını Ödemeli

Enerji Bakanlığı ve TKİ ile görüşerek işçilerin mağduriyetlerini ileteceğiz.

TKİ bu şikayetleri göz önünde bulundurarak bir an önce bu sıkıntıları gidermeli ve yıllarca süren mağduriyeti bir an önce çözmelidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.