AKHİSAR KULİS HABER

CHP’li Bakırlıoğlu sordu: Berat Albayrak Varlık Fonu Başvekilliğinden istifa edecek mi?

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Berat Albayrak Varlık Fonu Başvekilliğinden istifa edecek mi?” diye sordu.

CHP’li Bakırlıoğlu sordu: Berat Albayrak Varlık Fonu Başvekilliğinden istifa edecek mi?
12 Kasım 2020 - 10:45

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bakanlık görevinden istifa ederek ayrılmıştır. Hazine ve Maliye Bakanı olması sıfatıyla görev aldığı bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevleri halen devam etmektedir.”

Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı sıfatıyla Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Başkanvekili olarak bulunmaktadır.

Berat Albayrak’ın  Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili görevinden istifa edip etmediği hala belli değildir.

Bize göre bu görevlerinden de ayrılması gerekir.

Bu durumun açıklığa kavuşturulması ülke maliyesi ve hazinesi açsından büyük önem arz etmektedir.

Büyüklüğü 35 milyar doları bulan Türkiye’nin varlıkları maalesef Erdoğan ailesi elinde sürekli değer kaybetmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yönetim Kurulu Başkanı, Berat Albayrak’ın ise Başkanvekili olduğu ve  bünyesinde kamu bankaları dahil 23 kamu şirketini bulunduran Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) 2018 yılı 17 milyar lira olan net karı 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 48,3 düşüşle 8 milyar 854 milyon TL’ye gerilemiştir.

Fonun, finans sektörü dışı toplam borcu 2018 yılında 194,6 milyar lira iken 2019 yılında yüzde 46 artışla 284,2 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu tablo bizlere fon yönetiminde zafiyet olduğunu göstermektedir.

Varlık fonu AKP’nin arpalığı aile fertlerinin gelir kapısı değildir.

Maliye Bakanlığı döneminde ekonomiyi yönetemeyen, döviz artışını durduramayan birisinin varlık fonu yönetiminden ayrılması en doğru karar olacaktır.

Soru önergemde;

1-    Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde istifa eden Berat Albayrak’ın bakanlık sıfatıyla görevde bulunduğu Türkiye Varlık Fonu Başkanvekili görevinden de istifa etmiş midir?

2-    Sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Bakanlık görevinden istifa eden Berat Albayrak, aynı gerekçelerle Cumhurbaşkanı  tarafından görevden alınacak mıdır?

3-    “Üst Kademe Kamu Yöneticileri İle Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” hükümlerine göre; Türkiye Varlık Fonu A.Ş. yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürünün sözleşme taban ve tavan ücretleri ile görevleri sona erenlere veya görevden alınanlara tazminat ödenip ödenmeyeceği Cumhurbaşkanınca belirlenir denilmektedir. Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Başkanvekili, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyelerine ne kadar sözleşme ücreti, aylık, maaş, huzur hakkı vs adlar altında ne kadar para ödenmektedir?

4-    Berat Albayrak’ın istifa etmesi veya görevden alınması durumunda kendisine ne kadar tazminat ödenecektir?

5- Yaşanan son gelişmelerden sonra Berat Albayrak’ın ülkenin en güzide, en büyük şirketlerini bünyesinde bulunduran TVF’deki görevine devam etmesi böylesi önemli bir fonun itibarını zedelemeyecek midir? Sorularını sordum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.