AKHİSAR KULİS HABER

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU: “TARIM KREDİ ÇİFTÇİYİ İFLAS ETTİRECEK”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, tarım kredi borçlarına ilişkin açıklamada bulundu.

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU: “TARIM KREDİ ÇİFTÇİYİ İFLAS ETTİRECEK”
17 Aralık 2020 - 13:59

CHP’li Bakırlıoğlu’nun açıklaması şöyle: “Pandemi döneminde Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerin mallarına haciz işlemi başlatması tepkiyle karşılandı.

Esnafın, sanayicinin borçları yapılandırılıp ertelenirken çiftçi borçları kapsam dışı bırakıldı. Dün toplanan Bakanlar Kurulundan da çiftçiler için bir şey çıkmadı.

Borçlu çiftçiler bugün sorunlarını anlatmak için Meclise girmelerine ve açıklama yapmalarına polis izin vermedi. Çiftçiler polis araçları eşliğinde araçlarıyla geldikleri illere geri gönderildi.

“Kuru ekmek bulabiliyorsan aç değilsin” diyen AKP zihniyeti, ekmeğini yediği çiftçiyi konuşturmamak için karşısına devletin polisini dikti.

Bu zor dönemde çiftçinin yanında olması gereken Tarım kredi Kooperatifleri de çiftçinin karşısında yer aldı.

Kendi ortaklarının traktörünü, tarlasını bağını bahçesini haczetmek için kolları sıvadı.

Buradaki asıl amaç AKP’nin arpalığı haline gelen ve zarar eden şirketlerin gündeme gelmesini önlemek.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin 15 tane şirketi bulunuyor. Usulsüz şekilde atanan birliği genel müdürü Eski AKP Milletvekili Fahrettin Poyraz birçok şirketin de yönetim kurulu üyesi. Birlik iştiraki şirketlerin yönetim kurullarında eski AKP Milletvekilleri var.

Emekli Milletvekilleri birkaç tane daha maaş alsın diye buralara atanıyorlar. Bunların yönettiği şirketler de zarar ediyor dolayısıyla,Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan faaliyet raporuna göre birlik, 2019 yılında 40 milyon 880 bin lira zarar açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alışveriş resimleriyle 32 market açan Tarım Kredi Birlik A.Ş. 2018 yılında 990 bin lira zarar etmiş.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği üç yıldır Suriye’nin Afrin bölgesinden ihraç kaydıyla getirdikleri zeytinyağını iç piyasaya sürerek zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının düşmesine ve çiftçinin zarar etmesine neden oldular.

Tarım kredi Kooperatiflerinin 800 bin çiftçi üyesi var. Her şeyden önce üyelerine karşı şeffaflık göstermesi gereken Birliğin bütün işleri gizli saklı yürütülüyor.

Bilgi edinme yazılarımız ve soru önergelerimizdeki Suriye’den ne kadar zeytinyağı getirildiği, ne kadarının ihraç edildiği, kaç liradan alınıp kaç liraya satıldığını, bu işten ne kadar zarar edildiği sorularımıza “TİCARİ SIR” gerekçesiyle yanıt verilmedi.

800 bin çiftçinin ortağı olduğu yasayla kurulmuş bir kurumun ticari sırrı olamaz.

Ticari sırrın Birliği nasıl zarar ettirdikleri ortaya çıkmasın diye kamuflaj olarak kullanılan bir yöntem olduğu ortaya çıktı.

Ortaklarının yani çiftçilerin birikimleri ve katkıları ile kurdukları onlarca şirketi babalarının çiftliği gibi yöneten, zarar ettiren, yeteri kadar denetlemeyen Birlik zararlarını ortaklarından çıkarmanın peşinde.

Özellikle 2018,2019 yıllarında piyasa faizinin üzerinde faizler ile ortağına borç veren, çiftçiyi ortağı olarak değil bir müşteri olarak gören birlik bu gün bu yüksek faizli borçları ödeyemeyen çiftçinin traktörünü haczetmeye kalkıyor. Üstelik çiftçinin ekipmanının haczedilemeyeceği kanunla belirtilmişken…

Çiftçiye sahip çıkması gereken kooperatifler zor durumda olan çiftçiye yüksek faizle kredi veriyor.

Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararlar ile çiftçilere düşük faizli kredi kullandırılmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifleri “Kaynak Kullanım Ücreti” adı altında tarımsal kredilere gizli faiz uygulamaktadır. Böylece faiz oranını ikiye katlayarak çiftçiye yüksek faizli kredi vermektedirler.

AKP zihniyetine göre kuru ekmek bulabiliyorsan aç değilsin. Eski AKP milletvekilleri tarafından yönetilen Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçiye kuru ekmeği bile çok gördü…

Yüksek faizli kredileri ödeyemeyen çiftçilere Manisa Sarıgöl başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında icra tebligatları yapılmaya başlandı.

Bu insanlar üretmekten vazgeçtiğinde ülkenin gıda ihtiyacı nasıl karşılanacak, üretim nasıl artacak halka kuru ekmeği bile çok gören AKP bunu düşünmeyecek kadar saray şatafatına kendilerini kaptırmışlar.

Yapılması gereken; Bugün bankaların ödenmeyen kredilerdeki takip süresi 90 günden 180 güne çıkartıldı. Amaç bu olağanüstü pandemi koşullarında iflasların önüne geçmek.

Önümüzdeki hafta esnaf ve KOBİ’lerle ilgili Meclis gelecek olan ekonomi paketinde çiftçilere de yer verilerek tarımsal kredi borçlarının bir yıl ödemesiz ve faizsiz şekilde yapılandırılması gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.