AKHİSAR KULİS HABER

ENGELLERİ AŞANLAR

ENGELLERİ AŞANLAR
Melda Aslı( meldaasli@akhisarkulishaber.com )
Melda Aslı’nın kaleminden “Başka Açıdan” adlı fark yaratan yazıları her Pazartesi akhisarkulishaber.com’da.
29 Kasım 2021 - 6:17

Türk Dil Kurumu tanımına göre engelli; doğum öncesi veya sonrası çeşitli nedenlerle psikolojik, bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal veya sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlüğü çeken kimselere verilen addır.

Birleşmiş Milletler, 3 Aralık tarihini Dünya Engelliler Günü olarak belirlemiştir. Amaç elbette farkındalık yaratmaktır. Verdikleri rakamlara göre dünyada 500 milyon kadar engelli insan bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin hayatlarında bir çeşit engelle karşılaştığını belirtmektedir. Bu verilere göre günlük yaşamımızda cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli kişi ile karşılaşmamamızın nedeni engelli kişilerin mevcut olmaması değil, bu kişilerin dış mekan kullanımlarından yardım almadan faydalanamamasındandır. Halbuki engelliler de herkes kadar toplumun yararlandığı bütün olanaklardan bağımsızca yararlanma hakkına sahiptir.

123

Engellilerden bahsetmişken paralimpik olimpiyatlarından bahsetmemek olmaz. Paralimpik oyunlar, çeşitli engelli gruplardan sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir. Bir bilgiye göre “paralympic” kelimesi İngilizce engelli anlamına gelen “paralyzed” ve “olympic” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelirken; diğer bir bilgiye göre Latince “eşit” anlamına gelen “paralel” kelimesinin ilk iki hecesi olan “para” ile “olympic” kelimesinin son iki hecesi “lympic” den oluşmuştur. Paralimpik oyunlar;  her 4 yılda bir yapılan yaz ve kış  olimpiyatlarından 2 hafta sonra yapılır. Paralimpik oyunları, Nazi Almanya’sından kaçarak İngiltere’ye gelen bir beyin cerrahının engelliler hakkındaki önyargıları yıkma hayali ile başlar. Gazilerin hastanedeki fiziksel ve beyinsel rehabilitesi için organize edilen bu oyunlar günümüze kadar ulaşmıştır. Olimpiyat oyunları kapsamında olan tüm branşlarda engelli sporcular da kendi aralarında yarışabilmektedir. Ayrıca sadece engelli oyuncular için geliştirilmiş ‘goalball’ gibi başka branşlar da mevcuttur. Paralimpik Oyunları’nda kurallar pek çok insanın sandığının aksine sabittir ve sporculara ek ayrıcalıklar tanınmadan yapılmaktadır. Bu nedenle engelli insanların günlük hayatlarında karşılaştıkları güçlükler göz önünde bulundurulduğunda olimpiyat oyunlarında göstermiş oldukları başarılar engelsiz insanlarınkine göre daha kıymetlidir.

Engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığımızı arttırırken onları bizlerden farklı görerek değil, onların bizden biri olduklarının bilinciyle davranmalıyız.

Engellilik, hayatı olduğundan daha zor yaşama durumudur ve her an herkes için var olan bir olasılıktır. Her şeye rağmen en büyük engelin, insanın bakış açısında olduğunda hemfikir miyiz?

Sevgiyle kalın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.