AKHİSAR KULİS HABER

GÜNLÜK GERÇEKLİĞİMİZ

GÜNLÜK GERÇEKLİĞİMİZ
Esra Kurtuluş( esrakurtulus@akhisarkulishaber.com )
Sosyal Çalışmacı, Çocuk Gelişim Uzmanı ve Nefes Terapisti Esra Kurtuluş’un kaleminden “Şifa Tanecikleri” adlı fark yaratan yazıları her Çarşamba akhisarkulishaber.com’da
01 Haziran 2022 - 12:55

Çocuğun; yaşadığı dünyanın bir anlamı, yapılan eylemlerin bir amacı ve bunların bir şekilde birbiri ile bağlantılı olduğunu deneyimlemeye ihtiyacı vardır. Eskiden yetişkinlerin günlük işlerine şahit olan çocukların kurulan bağlantıları kendiliğinden anlama fırsatı vardı. Bahçede çalışan; eken, biçen hasat toplayan yetişkinler, bunu önce mutfağa sonra sofraya taşırdı. Örneğin tarlada buğday eken çiftçi onu değirmende öğütür, ortaya çıkan un, fırıncı ya da aile büyüğü tarafından ekmek yapılır ve bu ekmek sofrada ailecek yenirdi. Çocuk tüm bu süreci yaşayarak görür, kendiliğinden bağlantıları kavrardı.

Çocuklar her insanın bir işi olduğunu ve bu işin anlamlı bir değeri olduğunu, her işin birbiri ile bağlantısının müthiş bir çabayla nasıl oluştuğunu görürdü.

Günümüzde bu bağlantılar oldukça kesik kesik ilerlemekte. İşler makinelerle ve çocuklardan uzak ortamlarda gerçekleşmekte. Evde yapılan pek çok mutfak işini aletler yaparken, sofraya koyulan pek çok yiyecek marketlerden gelmekte ve mikrodalgalarda ısındıktan sonra kısa sürede softaya taşınmaktadır.

Çocuklar için, bu ürünleri kimin yetiştirdiği, nasıl yetiştirildiği, nasıl önce markete sonra eve geldiği ve kimler tarafından yapıldığı kocaman bir soru işaretidir. Bu sebeple çocuk ihtiyacı olan bağlantıları kuramamakta ve dolayısıylada içinde bir tutarlık duygusu oluşmamaktadır.

Çocukların dünyaya nüfuz edip yerleşebilmeleri için çevrelerinde olup bitenleri anlamlandırmaları gerekir. Dünya onlar için, anlaşılabilir, deneyimlenebilir, başa çıkılabilir olması gerektiği gibi kendi içinde mantıklı ve düzenli olmalıdır. Tam da bu sebeplerle, eski zamanlarda olduğu kadar mümkün olmasa da, bazı günlük işlerin nasıl ve kimler tarafından yapıldığını görmeleri ve hatta katılmaları oldukça yararlı olacaktır. Yemeğin hangi malzemelerle yapıldığını, yapılış sürecini, sofra kurulumunu ve toplanmasını, yemekten sonra bulaşıkların nasıl yıkandığını görmeleri önemlidir. Yemeğin malzemelerini hazırlamaya, yemeği yapmaya, doğramaya, yoğurmaya katılmalarına; evin temizliğine, silmeye, süpürmeye gibi her türlü işe katılmalarına imkan verilmelidir.

Çocuklar taklit döneminde olup bu güçle ve bireysel yetenekleriyle çevrelerini içselleştirirken yapılacak olan her anlamlı işi de taklit edeceklerdir. Bilinmesi gereken şudur ki çocuk gördüğünü içine alır ve dener.

Tüm bunlar çocuklara gerçek yaşam deneyimleri sağlar. Böylece toplumda kendine güvenen, dünyayı anlamlı kılan, karar verme bilincine sahip, öz farkındalığı gelişmiş, ayakları yere sağlam basan yetişkinler olabilirler .

Tam da bu zamanlarda evde günlük rutin işler yığılmışken neden çocuklarımızla bu işleri paylaşmayalım ki…

Olayın bilimsel boyutundan da bahsetmek isterim. Yapılan bir araştırmada; 3-4 yaşlarında ev işi yapmaya başlayan ve ergenlik yıllarına kadar yapmayan çocukların yetişkinlik yılları karşılaştırılmış. Sonuçta ev işlerine erken yaşlarda başlayan çocukların hiç ev işi yapmayan ya da ev işi yapmaya ergenlik döneminde başlayanlara göre aileleriyle ve arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurabildikleri, daha fazla akademik başarı kazandıkları ve kendi kendilerine yetmeye daha fazla meyilli oldukları bulgusuna ulaşılmış. Ayrıca ev işlerine katılmak çocuklara başkalarının ihtiyaçlarına karşı empati kurmayı ve duyarlı olmayı öğretmede de çok iyi bir araç. Kendi kendine yetme, empati ve duyarlılık bile başlı başına yeterli bulgular bence.

Eminim aklınıza çocukların yapabilecekleri onlarca iş gelmiştir. Hatta bazıları çoktan uygulamaya koyulmuştur bile.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.