AKHİSAR KULİS HABER

HAYDİ YAPALIM! ( LET’S DO IT! )

HAYDİ YAPALIM! ( LET’S DO IT! )
Melda Aslı( meldaasli@akhisarkulishaber.com )
Melda Aslı’nın kaleminden “Başka Açıdan” adlı fark yaratan yazıları her Pazartesi akhisarkulishaber.com’da.
20 Eylül 2021 - 1:57

Yıllar önce WALL-E (Vol-i) adında bir animasyon filmi izlemiştim. Bu film, 2008 yılı “En iyi animasyon filmi Oscar ödülü”nü almış bir filmdi. Film günümüzden çok uzak bir gelecekte, kıyamet sonrası bir evrende geçmektedir. Neden kıyamet diyoruz; çünkü doğayı kötü kullanan insanlar, harap edilmiş, kirli, yaşanabilir özelliklerini yitirmiş bir dünyada, artık yaşamakta zorlandığından başka bir gezegen inşa ederek oraya göç ederler. Wall-E ise, dünyayı temizlemek için üretilmiş bir robottur. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeniden, tekrar yaşanılası bir dünya oluşturmaya çalışır.

4

Let’s do it! (Haydi yapalım!) fikri, az önce bahsettiğim filmin etkisinde kalan Estonyalı gençler tarafından filizlendirilir. 2008 yılında 50 bin kişi bir araya gelerek ülkenin değişik yerlerindeki 10 bin ton çöpü, 5 saat içinde toplar. Bu hareket başka ülkeler tarafından da benimsenir ve kısa zamanda başka ülkelerinde de desteğiyle katılımcı sayısı ilk senede 2,5 milyonu geçer. ‘ Let’s do it! World Clean up! ‘projesi hâlâ dünya üzerindeki en büyük sivil çevre temizlik hareketidir. 113 ülkeden 16,5 milyon çöp kahramanı, her sene eylül ayında, belirlenen bir günde toplanarak sadece karada değil, denizlerde de bu temizlik çalışmalarını sürdürür.

Bu sene, 18 Eylül Dünya Temizlik Günü idi. Bu gün, bilinen diğer meşhur günlerin aksine müzikle, yiyeceklerle, içeceklerle kutlanmıyor. Katılımcılar en şık kıyafetlerini, kadınlar ise topuklu ayakkabılarını giyerek de gelmiyor. Tamamen gönüllük üzerine oluşturulan bu etkinlikte herkese eldiven ve çöp poşeti veriliyor. Sonra da katılımcıların doğadaki çöpleri toplamaları isteniyor. Amaç; doğaya ait olmayanı doğadan almak ve doğayı olması gerektiği haliyle bırakmak. Bu bir kutlama değil, farkındalık yaratma etkinliği. Düşününce biraz anlamsızmış gibi gelebilir. Neden mis gibi bahar havasında bir cumartesi günü piknik yapmak dururken insanlar çöp toplamak ister? Üstelik bu çöpler, kendilerinin değil, başka insanların doğaya bıraktıklarıyken. Ailesiyle pikniğe gelip çöpünü bırakan Ahmet Beylerin, o çok ünlü kahve zinciri mağazadan aldığı bir bardak kahvesini manzaraya karşı içip plastik bardağını oraya bırakan Melis Hanımların, oynarken patlayan topunu olduğu yerde bırakan Berklerin…ve daha nicelerinin.

3

O gün Türkiye’de ve dünyada bir araya gelen temizlik gönüllüleri, ben ve ailem de dahil, 3 saat boyunca belirlenen bölgelerdeki her karış topraktan çöp topladı. 81 ilimizde aynı anda belirlenen noktalarda il ve saha liderleri eşliğinde bu çalışma yürütüldü. Biz, Manisa’nın Soma İlçesi Yağcılı Kasabası’ında il lideri Barış Tunç ve saha lideri sevgili arkadaşım Yasemin Turan koordinatörlüğünde Sayın Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, Manisa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici ve çalışma arkadaşları, köy muhtarı, sivil toplum kuruluşlarından Sodos (Soma Doğa Sporları Klübü) başkan ve gönüllüleri, Mak-Der ( Manisa Arama Kurtarma Derneği) üyeleri, Manisa Gezginler Motosiklet Klübü üyeleri,  Soma Gençlik Merkezi üyeleri, çeşitli okullardan öğretmen, öğrenci ve veli  ayrıca daha sayamadığım pek çok kuruluştan gönüllü ile bu etkinlik kapsamında bir araya geldik. Sosyal medya mecralarından da  #letsdoitturkey başlığı altında bu özel güne ait içerikler bulabilirsiniz.

Bilirsek, öğrenirsek daha dikkatli oluruz fikri ile sizinle bazı atıkların doğada çözünme sürelerini paylaşmak istiyorum:

Cam Şişe 4000 yıl
Plastik 1000 yıl
Telefon Kartı 1000 yıl
Balık Oltası 600 yıl
Bebek Bezi 550 yıl
Plastik Tabak 500 yıl
Pet Şişe 400 yıl
Deterjan 400 yıl
Pil 300 yıl
Çakmak 100 yıl
Kola Kutusu 10 yıl
Ciklet 5 yıl – 25 yıl
Yün Çorap 4 yıl
Kontrplak 1-3 yıl
Sigara İzmariti 1 yıl – 2 yıl
Gazete 3 ay
Karton Süt Kutusu 3 ay
Kağıt Havlu 1 ay
Mendil 2-4 hafta

Temizlik sorunu, herkesin taşın altına elini koymasıyla çözümlenebilecek bir sorundur ancak. Çünkü bir grup gönüllünün  çabasıyla halledilmeye çalışılan sorun, kar yağarken bahçemizi süpürmeye benzer. Ne kadar süpürürsek süpürelim yetişemeyeceğimizi bildiğimiz nafile bir çabanın ötesine geçemez. Bu konuda bilinçli ve hassas olmak zorundayız hepimiz.

2

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan her insan, daha uzun ve daha kaliteli bir yaşam sürmek ister. Egzersiz yaparak, sağlıklı beslenerek, bedenimize iyi bakmaya çalışırız. Doğa da dünyanın ‘bedeni’. Biz insanoğluna emanet edilmiş. Korumak şöyle dursun, onun düzenini bozmasak bile yine de çok şey yapmış sayılabiliriz. Zaten o, akıl almaz bir uyum ile yüzyıllar boyu devam edebilecek bir sisteme sahip. Dünya, henüz dedelerimizin attığı çöpü bile sindirememişken, biz de her geçen gün yenilerini ekliyor ve sonuçta yaşanması güç bir yer bırakıyoruz çocuklarımıza, gözümüz gibi baktığımız evlatlarımıza.

Bu düzeni korumak ve kollamak, bizlerin hem insanî hem vicdanî görevi; hem de vatan borcudur. Bu dünya, bizden öncekilere ait olmadığı gibi bize de ait değil. Ulaştığımız teknoloji seviyesi ile bilim bize gösteriyor ki, insanoğlunun yaşayabileceği başka bir gezegen yok. En azından şimdilik…

Sevgiyle kalın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.