AKHİSAR KULİS HABER

İYİ HARCANMIŞ ZAMAN

İYİ HARCANMIŞ ZAMAN
Esra Kurtuluş( esrakurtulus@akhisarkulishaber.com )
Sosyal Çalışmacı, Çocuk Gelişim Uzmanı ve Nefes Terapisti Esra Kurtuluş’un kaleminden “Şifa Tanecikleri” adlı fark yaratan yazıları her Çarşamba akhisarkulishaber.com’da
22 Haziran 2022 - 13:21

“Sıkıldım.”
Sevgili ebeveynler eğer izin verirseniz bu, çocuğunuzun çözmesi gereken bir sorun, sizin değil !
Ebeveynlerin son bir yıldır sıklıkla sordukları soru; “çocuğum sıkıldım dediğinde nasıl yaklaşmalıyım?”
Mesele, bu problemin çocuğun çözmesi gereken bir problem olması.
Şöyle ki; bir ebeveyn çocuklarının sıkılmış olmasına çok şaşkındır. Nasıl sıkılabilir diye düşünür. Onları meşgul edecek o kadar çok şey var. Her türlü etkinlik, okulla ilgili çalışmalar, her türlü teknolojik alet…Bizim büyürken sahip olduklarımızdan çok daha fazlasına sahip olmalarına rağmen.. “Biz sıkılmazdık.”
İşte gerçek tam burada gizli.
Çocuklar, zamanlarının büyük çoğunluğunu yönetildikleri ve onlar için planlanan bir gezegende yaşıyorlar. Teşvikleri planlı, motivasyonları ise dışa dönük olma eğilimindedir. Bir çoçuğa boş zaman dışında bir şey sunulmadığında, bir süre sonra tüm dış uyarıcılar parlaklığını yitirmeye başlarlar.
Tekrar soruya dönelim. Anne-babalar genellikle çocuklarına bu soru ile cevap veriyorlar;
“Nasıl sıkılabilirsin?”
Öfkelenirler ve kaçınılmaz olarak can sıkıntısı karşısında önerilerde bulunurlar.
“Buna ne dersin? Peki ya bu?”
Bu, sorunu çözmeyecek. Çünkü çocuğunuzun aslında sıkıldım derken söylediği “dolu, bağlı hissetmiyorum” dur. Ve bunun nedeni, çocukların sahip oldukları boş zaman ile ne yapacaklarını öğrenmek için artık yeterince boş zamanları olmaması. Planladığımız ve aşırı yapılandırılmış dünyanın onlara verdiği mesaj, kendileri ile ilgili tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilmedikleri zamanın, kötü bir şey olması fikridir. Boşa harcanan, daha iyi bir şeylerin üretilmesi için kullanılabilecek olan bir zamandır.
Buna nasıl karşı geliriz? Öncelikle can sıkıntısı problemine çözüm bulmanın sizin alanınız olmadığını bilin. Sıkıntı kötü bir şey değildir. Bu iyi bir şey, beynimin bir şeye özlem duyduğuna dair bir iç kayıt ve beni tatmin eden bir şey bulana kadar çamurda kalmalıyım.
Belki de bir dahaki sefere sıkıldıklarında çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz. Bir kaç denemeden sonra “sıkıldım” dediklerinde, tatlı bir gülümseme ile “Tamam, anladım. Boş zamanının keyfini çıkar ve sana sıkıcı gelmeyen bir şeyler bulmaya çalış” diyerek konuşmayı burada bitirebilirsiniz.
Elbette çocuklara boş kalabilecekleri anları daha çok yaratırsak daha iyi sonuçlar alırız. Bu boş zamanlara değer verdiğimizi onlara hissettirip, bu anları keyif alacakları herhangi bir şekilde kullanabilmelerine yardımcı olabiliriz. Hayatınızı biraz canlandırın. İçinizdeki ilhamı bulun ya da sizi mutlu eden bir şeyi…
Bu deneyimlerin bazen tutkularımızın oluşmasını teşvik ettiği doğrudur. Yenilikçi insanlar “sıkılma” anlarını taze bir şey yaratabilmek için bir fırsat olarak değerlendirirler.
Bazen hiçbir sonuca varılmasa bile hiçbir şey yapmamak, bir şey yapmaktan daha mühimdir.
Sevgiyle kalın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.