AKHİSAR KULİS HABER

KİMSEYE ETMEM ŞİKAYET

KİMSEYE ETMEM ŞİKAYET
Melda Aslı( meldaasli@akhisarkulishaber.com )
Melda Aslı’nın kaleminden “Başka Açıdan” adlı fark yaratan yazıları her Pazartesi akhisarkulishaber.com’da.
03 Ocak 2022 - 5:58

Çocuk gelin… Yan yana gelmemesi gereken iki kelime… 2022’ye girip de geçen yıla baktığımızda gördüğümüz sayılar insanın kanını donduracak düzeyde. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Hacettepe Üniversitesi’yle birlikte Türkiye’deki erken yaş evlilikleriyle ilgili bir rapor hazırlamış. Rapora göre şu an 18-45 yaş arasında olan her 5 kadından biri çocuk yaşta evlendirilmiş ve çocuk yaşta anne olmuşlar. Üstelik her 100 çocuktan 15’i erken yaşta evlendirilmiş.

 Dünya’nın çoğu ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de yasal evlenebilme yaşı 18. Ancak ailenin rızası ile bu yaş 16’ya, hatta bazı durumlarda mahkeme kararı ile 15’e düşebiliyor. Geçen hafta yaşadığı talihsiz bir olay ile bahsettiğim ülke Hindistan’da ise evlenme yaşı en az 21 olarak değiştirildi. Başka ülkelerde de değişiklik için çalışmalar olduğu gibi bu konuda yasal sınır koymamış ülkeler de var.

 Erken yaşta evlilik ülkemizde yeni ortaya çıkan bir durum değil, sadece maddi olanaksızlıklar içindeki ailelerde olan bir durum da değil; ülkenin her kesiminden insanını kapsıyor. Üstelik cinsiyet ayrımı da yok; ancak sayılar kız çocuklarının bu konuda dezavantajlı durumda olduğunu gösteriyor.

Çocuk gelin konusuna dikkat çekmeye çalışan sanatçılar bir araya gelip farklı platformlarda etkinlikler düzenliyor. Bu konuyu işleyen filmler ( Lal Gece) , belgeseller ( Zarok, Çirok) çekiliyor, kitaplar (Ben Nojoom, Yaş 10 ve Boşanmış) yazılıyor, şarkılar besteleniyor.

Bu yazımda severek, zaman zaman da efkârlanarak dinlediğimiz şarkıların gerisindeki hikayeleri yazmaya karar verdim. Sizden de ricam şarkıları bir kez de hikayelerini bilerek dikkatle dinlemeniz.

Onlar Çocuk, Gelin Değil – – – 

Şarkının klibinde Türkiye haberlerinden görüntüler eşliğinde rakamsal verilere yer verilen bir rap şarkısı. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi,  İşveç Uluslararası Kalkınma Ajansı işbirliği ve Türkiye’den Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin ortak çalışmaları ile yapılan araştırma sonucunu ortaya koyan bir çalışma.

Onlar çocuk; gelin değil!
Susup gelme sakın duymazdan!
Masumdu, suskundu,
Onu gördün, mutsuzdu
Bilinmezlik onu buldu.
Hayal et.
On beşinde biat et.
İsterler senden.
Lanet gibi çökerler,
Aile olmuşlar ama bahane.
Almak gereken karne
Cinsel şiddet var daha ne?
Artık buna bir dur de!

Kına – – –

Bahadır Tatlıöz önderliğindeki bir grup şarkıcı çocuk istismarı, kadına şiddet ve erken yaşta evlendirilen çocuklara dikkat çekmek için bir araya gelmiş. Bu şarkıdan elde edilen tüm gelir çocuklar için kullanılacakmış. Okula gidemeyen çocuklar için, okul yerine işe giden çocuklar için, erken yaşta evliliğe zorlanan çocuklar için.

Lütfen anne yapma
Gelinlik değil bu bana kefen
Senin yanın olmalıyken
Yerim mezarda beden
Omuzlarım çöktü yüküm ağır bedel
Top oynarken düğünüme geldim
Suçum ne ki neden
Babamın borcu için gelin gittim farka

… 

Ünzile – – –

Aysel Gürel’in kaleme aldığı ve Sezen Aksu’nun seslendirdiği bu şarkının hikayesi bir başka gerçektir. Aysel Gürel, Anadolu turnesindeyken mola verdiği bir köyde karşılaşır Ünzile ile. Sohbet ederler. Ünzile gelenleri tanımaz tabii, “Tanrı misafirisiniz, buyrun” deyip evine davet eder, çay ikram eder. Sohbet ilerleyince de kendi hikayesini anlatmaya başlar. Şanlıurfa’nın bir köyünde daha doğduğu gün kaderi çizilen bir kızdır, amcasının oğlu ile beşik kertmesi olan Ünzile. 11 yaşında evlendirilmiş. 12 yaşında anne olmuş. İlk imzasını nikah defterine atmış. Kendisi gibi çocuk yaşta evlendirilen kocası ile oyun oynayarak, çocuklarıyla birlikte aynı çocuk hastalıklarına yakalanarak büyümüş Ünzile. Kocasının ve kendisinin aileler, töreler ve çevre baskısı altında küçücük bedenleri ezilirken yardım elini hiçbir büyüğünün uzatmadığını anlatmış Aysel Gürel’e. Anne ve babasını hiç affetmediğini ise son nefesinde söylemiş.  

Ünzile insan dölü
On kardeş beşi ölü
Büyüdükçe un ufak
Ve gelir de görücü
İnci gibi dişi
Görücü bilir işi
Söğüdüm ağlar gider
Olur hatun kişi
Varmadan sekizine
Ergin oldu Ünzile
Hem çocuk hem de kadın
On ikisinde ana
Bir gül gibi al ve narin
Bir su gibi saydam ve sakin
Susar kadın Ünzile
Yağmuru kim döküyor?
Ünzile kaç koyun ediyor?
Dayaktan uslanalı
Hiçbir şey sormuyor
… 

Kimseye Etmem Şikayet – – – 

İstanbul Nişantaşı’ndaki Taş Konak’ ta yaşayan bir kız çocuğunun hikayesini anlatır bu şarkı. Babası validir ve şehir şehir dolaşmışlardır. 12 yaşından sonra gelir İstanbul’a. Konakta çalışanlar aynı zamanda ona ve kardeşine göz kulak olurlar. Bir gün konağa ve hatta İhsan Raif Hanım’ın odasına bir adam girer. Onu kaçırmaya çalışır ama başaramaz. Evden kaçar gider adam. İhsan Hanım ve kardeşinin çığlıkları onları kurtarmaya yeter. Ancak yaşanan bu durum sebebiyle ortalıkta dedikodu kazanı kaynar ve rahatsız olan baba kızını o adama verir. Üstelik daha sonradan olayın kurmaca olduğu da çıkar ortaya, evdeki bakıcılar meğer göz yummuş o adamın evin içine girmesine. Bu sefer de baba, verdiği sözden geri dönmek istemez. 13 yaşındaki İhsan Raif Hanım İzmir’e gelin gider. 14 sene sürer evliliği ve bu evliliğinden üç çocuğu olur. 49 yaşında vefat eder İhsan Raif Hanım, ardında da daha 13 yaşındayken kaleme aldığı bu dizeler kalır.

Kimseye etmem şikayet; ağlarım ben halime
Titrerim mücrim(suçlu) gibi baktıkça istikbalime
Perde-i zulmet(karanlık perde) çekilmiş korkarım ikbalime (geleceğime)
Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime

Bir çocuk en mutlu, en huzurlu olması gereken doğduğu yuvadan nasıl bir vicdanla uzaklaştırılıp bambaşka yaşamlara mahkum edilir? Hangi örf, hangi anlayış, hangi namus? 

Sevgiyle kalın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.