AKHİSAR KULİS HABER

KÖŞK YÜRÜR MÜ HİÇ?

KÖŞK YÜRÜR MÜ HİÇ?
Melda Aslı( meldaasli@akhisarkulishaber.com )
Melda Aslı’nın kaleminden “Başka Açıdan” adlı fark yaratan yazıları her Pazartesi akhisarkulishaber.com’da.
02 Ağustos 2021 - 5:53

Benim yıllar önce öğretmenimden duyduğum ve duyduğumda kendisine bir kez daha hayranlık hissettiğim Atam’ın başından geçen bir olay vardır.

Belki çoğunuz bunu çok iyi biliyordur ancak güzel yurdumun ormanlarının çayır çayır yandığı şu günlerde olaylara bir dâhinin penceresinden bakmak, unutanlara da hatırlatmak isterim:

 Yıl 1930…

Atatürk, çok beğendiği Yalova’da birkaç yıl önce yaptırdığı çiftliğine gelir. Bir de bakar ki bahçıvan, dalların köşkün penceresine değmesi nedeniyle elinde testereyle koca bir çınar ağacının dallarını kesmek üzeredir. “Sakın!” der. “Ağaç, kesilmeyecek, köşk yürütülecek! “O zamanın şartları düşünüldüğünde hayali bile imkânsız olan bu görevi İstanbul belediyesi üstlenir, fen işleri teknik ekiple beraber gelir. Bina çepeçevre kazılır, temel seviyesine inilir. Tren rayları getirilir, santim santim temelin altına sürülür. İki katlı ahşap bina komple rayların üstüne oturtulur, halatlarla atlara bağlanır. Nihayet köşk, üç günde toplam 4 metre 80 santim kaydırılır. O gün yapılan işlemlerden sonra çınar, kesilmekten kurtulur.

10 Ağustos 1930 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’ne bu konu haber olur. Atam, konuya sadece şöyle cevap verir: “O çınar devlettir!”

Daha sonraki yıllarda da Atatürk şahsına ait bütün taşınmaz mallar gibi bu köşkü de Türk milletine bağışlamıştır. Halk arasında “Yürüyen Köşk” olarak anılan bu bina halen müze olarak kullanılmaktadır.

 Yer Ankara…

Çankaya Köşkü girişindeki kayısı ağacı nedeniyle garajdan çıkan arabaların çok hassas manevralar yapmaları gerekiyordur. Ağacı kesmeyi konuşurlar, haberi olur…

“Meyvesini yediğim ağacın kesilmesini değil, dalının dahi kopartılmasına tahammül edemem, ona göre!” demiştir.

 Ankara’da yol çalışmaları için kesilen yaşlı iğde ağacı için dediği gibi “Yaşlı ve çelimsiz bir ağaçtı ama baharda çevresine gölgelik ve güzel bir koku saçan hoş bir varlıktı.”

Bunun gibi daha pek çok örnekten yola çıkarak Atatürk’ün doğa ve ağaç sevgisini anlayabiliriz. Yıllarca savaş meydanlarında yaşamış, taş üstünde taş kalmadan yakılan, yıkılan vatanı görmüş, nice yiğitlerin şehit olmasına, gazi olmasına tanıklık etmiş bir önder elbette ki “iki dalın ne önemi var ki” diyebilirdi.  Bir ağacın dalı kesilmesin diye binayı kaydırmak bambaşka bir mesajdır ki, yaklaşık 90 yıl sonra bile bize ışık olmaktadır.

Şimdi Anıtkabir’de bir orman içinde yatıyor Atam.

Anıtkabir toplam 730 bin metrekaredir ve bunun 630 bin metrekaresi Barış Parkı’dır.

Ağaç sevgisinden ve “yurtta sulh cihanda sulh” vizyonundan ilham alınarak Anıtkabir ‘i çepeçevre sarmalayan Uluslararası Barış Parkı oluşturulmuştur. Yurtta barışı temsilen İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Samsun’dan onbinlerce ağaç getirilmiştir. Dünyada barışı temsilen de 24 ülkeye davette bulunulmuş; Avusturalya dağ çamından, Kanada akçaağacına, Japon kiraz ağacından, Norveç gürgenine, Portekiz sahil çamından, Yugoslav meşesine kadar yüzlerce ayrı türden ağacın fideleri gönderilmiştir. Atam, kabrinde o ağaçların hışırtısında uyuyor. Siz de gidince gözlerinizi kapatıp bir dinleyin…

Her zaman milletine örnek olmuş, eğitime, vatan savunmasına hayatını adamış, yaklaşık 4000 kitap okumuş, doğruluktan hiç ayrılmamış, hurafelerle mücadele etmiş yani bizde de dünyanın gözünde de saygın bir yeri olan Atatürk’ten söz ediyoruz.

Hal böyleyken her yıl tekrar tekrar yanan, her sene sanki ilk kez başımıza geliyormuşçasına şaşıp kaldığımız, etraftan çaresizce yardım beklediğimiz orman yangınlarını izliyoruz günlerdir. Nasıl yardım edebilir, neler yapabiliriz diye düşünüp kahrolurken maddi yardımlar mı göndersek, kampanyalar mı başlatsak, tekrar mı diksek ağaçlarımızı diye çözüm bulmaya çalışırken insan şunu düşünmeden edemiyor: yenisini diksek bile yanan başka bir can dikilen başka bir can değil midir? Birbirinin telafisi olabilir mi? Üstelik bir şekilde ağaçları tekrar diksek bile yanan yok olan sadece ağaç mıdır? yok olan yanan diğer canlıları ne yapalım?

İnsanıyla, kurdu kuşuyla yanıp kül olan geleceğimiz, umudumuzdur.

Ağaçlar, ormanlar artık ihmal mi dersiniz, rant mı dersiniz, sabotaj mı dersiniz, küresel ısınma mı dersiniz, ne derseniz deyin… bir şekilde bir şeylerin kurbanı oluyor.

Peki… Ormanları korumak, ormanları savunmak da bir vatan savunması değil mi sizce de?

Sevgiyle kalın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.