AKHİSAR KULİS HABER

KUTSAL KÂSE

KUTSAL KÂSE
Esra Kurtuluş( esrakurtulus@akhisarkulishaber.com )
Sosyal Çalışmacı, Çocuk Gelişim Uzmanı ve Nefes Terapisti Esra Kurtuluş’un kaleminden “Şifa Tanecikleri” adlı fark yaratan yazıları her Çarşamba akhisarkulishaber.com’da
21 Temmuz 2021 - 12:39

Hayata ilk adım attığımızda gereksinimlerimiz nettir. Yemek, uyku ve sevgi haricinde bir ihtiyacımız olmaz. Ağlama eylemi bir iletişim aracıdır. Bebeğin mail atma yöntemi de diyebiliriz aslında …“Açım, altım ıslak, sevilmeye ihtiyacım var” ın dışında pek de bir anlam taşımaz. Ancak yetişkin dünyasında işler bu kadar basit olmadığından; ebeveynler, gözyaşı ile taçlandırılmış bu mesajları,-kesin çocuğun bir sıkıntısı var…-ne yapsak susmuyor, oyuncağı da elinde…-babasını/annesini arıyor tabi yavrum…gibi bîçare ve dramatik cevaplar ile bağdaştırmaya çalışır. Aslında oldukça basit olarak,-Tarafından sevilmeyi arzu ediyorum ve lütfen şu negatif enerjiden de sıyrılarak sarılabilir misin bana? Mesajını vermesi muhtemeldir. Anne baba çocuğu susturamadığı için girdiği telaştan, her daim tutması gereken güvenlik alanını da sağlayamaz ve çocuk daha çok ağlar.
Kendine iyi bakılamayacağından kuşkulanır.
Ardından bebeğe verilen bir takım oyuncak, emzik gibi tamamlayıcılar, esas ihtiyacın yerini alır.
Sevginin ve güvenin…Kaçımız bir hediyenin karşılığında sevildiğimizi düşünüyoruz farkında mısınız?“ Bana ne aldığını gördün mü, sanırım bana aşık…”“Eve çiçek almadan gelmiyor falancanın kocası, peki ya sen? Beni sevdiğini nereden anlayacağım…?”Bizler küçücükken sevgiye, ama kusursuz ve içerisinde korku, endişe barındırmayan sevgiye ihtiyaç duyduğumuzda, karşılığını sıklıkla biberon, emzik, oyuncak gibi şeyler olarak aldık.
Zamanla da sevgi anlayışımız, gösterebileceğimiz bir nesneye dönüştü. Kalbimizi çepeçevre kaplayan sevgi kâsesi ki ben buna “kutsal kâse” ismini yakıştırıyorum, plastik bebekler, kırmızı kamyonlar, emzikler, tatlı kaşığındaki çikolatalar ile doldu. Yaşadığı ilişkide beklentisini karşılayamayan, kendini asla değerli hissedemeyen, bir türlü yetemeyen ve kendisine de yetmeyen, sevgi hissinden emin olamayan, hayatı hakkında karar veremeyen, duygusal olarak çabuk kandırılan, kendini güvende hissedemeyen insanlar olduk. Bunlar hep o kâsede ki plastik bebek ve emzik yüzünden! Kâse gerçekten de kutsal. Bizim en kutsal varlığımız…
Artık boşaltmalı tüm anlamsızlıkları içinden…Gerçekten hak eden ne varsa oraya konmaya, onlar konsun, gönlümüz daha net olsun. Bu ayıklamanın etkisi, iki derece miyop olan kişinin, yirmi yıldır silmediği gözlük camlarını silmesi gibidir. Kutsal kâsemiz bizim gerçek gözlüklerimiz ve bence temizliğin başlaması gereken ilk yer…Herkese kolaylıkla geçen bir temizlik günü olsun.

Tüm sevgimle…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.