AKHİSAR KULİS HABER

MALALA

MALALA
Melda Aslı( meldaasli@akhisarkulishaber.com )
Melda Aslı’nın kaleminden “Başka Açıdan” adlı fark yaratan yazıları her Pazartesi akhisarkulishaber.com’da.
23 Ağustos 2021 - 2:06

Eğitim hakkını savunduğu için Taliban tarafından vurulan kız.

Pakistan’ın kuzeyinde, Peşaver denilen bölgede doğar Malala Yusufzay. Erkek evladın doğumununun silahlar atılarak kutlandığı, babasının tebrik edildiği; kız çocuklarının ise, örtülerin altına saklandığı, hayattaki rollerinin sadece yemek pişirmek ve çocuk doğurmak olduğu, kadının ve kız çocuklarının yok sayıldığı, terörün, baskının, İslam’ı kullanarak oluşturulan zorbalığın yaşandığı bir toplumda doğmuş bir kız çocuğu.

Hayattaki en büyük şansı, diğer Pakistanlılar gibi düşünmeyen okumuş bir babanın kızı olmasıdır.  Babası tüm çocukların, kız veya erkek fark etmeksizin okuması gerektiğine inanır ve kurduğu okullarla onların en büyük destekçisidir.

Sonra Taliban ortaya çıkar önce Afganistan’da, sonra onun ülkesi Pakistan’da. En büyük düşmanları kadınlar olan Taliban’ın, ülkede Şeriat kanunlarını uygulamaya başlamasıyla kız çocuklarının okula gitmesi yasaklanır; hatta siyah burka giymeden, yanlarında bir erkek ki, bu erkek kundakta bir bebek  bile olabilir, akraba veya eşleri olmadan, sokağa  çıkmaları yasaklanır. Beyaz giymek yasaktır; çünkü beyaz erkek rengidir, kadınlar sadece siyah giyecektir. Okullar bombalanır, kapatılır. Okula giden kız çocuklarının yüzüne kezzap atılır. Her türlü suikast girişimleri meydana gelir. Ülkede kimse hiçbir şeyi sorgulamasın, karşı gelmesin, bilinçlenmesin diye eğitime her türlü karşı çıkılır. Müziğin, resimin, heykelin, kısacası sanatın, kültürün her türü ve tüm  görsel yayınlar haram olduğu iddia edilerek yasaklanır. Tüm doğa, tapınaklar, tarih yağmalanır. Sanatçılar, Taliban tarafından sabaha karşı infaz edilir ve gün içinde meydanlarda sergilenir tüm halka.

Eğitim hakkı elinden alınan Malala, susturulmayı reddederek bu uğurda mücadeleye başlar.  Kadınların değerli ve güçlü olabilmesi için eğitim görmesi gerektiğini savunur. Öğretmen olan babasının büyük desteğiyle ülkede su yüzüne çıkan istismarlardan ve kız çocuklarının eğitim haklarının ellerinden alınmasından tüm dünyayı haberdar etmek, yardım ve destek çağrısı yapmak amacıyla medyada internet yoluyla sesini uzak çevreye duyurmayı başarır. Malala tüm bunlarla mücadele ederken, bölgeyi etkisi altına alan Taliban’ın ölüm listesinde yer alır. Henüz 15 yaşındayken, 9 Ekim 2012’de okuldan eve dönerken Taliban güçleri tarafından yakın mesafeden açılan bir ateşle silahlı saldırıya uğrar, başından ve omzundan vurulur.

Malala’nın mucizevi şekilde hayatta kalıp iyileşmesi, onu Kuzey Pakistan’daki ücra bir vadiden New York’taki Birleşmiş Milletler binasının koridorlarına uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkarır.  Malala, 16 yaşında barışçıl protesto eylemlerinin dünya çapında sembolü ve Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen en genç isim olur ve 2014 Nobel Barış Ödülü kazanan en genç kişi olarak tarihte yerini alır. Norveç’in başkenti Oslo’da ödül töreninde ödülün kendisine değil, eğitim hakları ve seçimleri için mücadele eden çocuklara ait olduğunu ifade eder ve şunu söyler: “Önümüzde iki seçenek vardı: ya sessiz kalıp öldürecektik ya da sesimizi çıkartıp öldürecektik. Ben ikincisini seçtim.” Onun tüm dünyaya seslendiği şu sözleri ise akıllara kazınır:

“Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem dünyayı değiştirebilir.”

Son günlerde Afganistan’da yaşanan olaylar, yıllar önce okuduğum “Ben, Malala” adındaki kitabı ve orada yaşananları hatırlattı bana. Malala, kitaptaki tasviriyle azimli çalışkan ve en önemlisi de cesur kişiliği ile ön plana çıkan, ülkesindeki iç karışıklıkların farkında olan, duyarlı kişiliği sayesinde küçük yaşlardan itibaren ülkesine demokrasi getirme gayesi içinde, kadın hakları ve eğitim hakları gibi konularda eleştirel düşünen bir kızdır. Malala yalnızca okula gitmek için çabalayan Pakistanlı bir kız çocuğu değil, dünyanın herhangi bir yerinde fakirlik ve terör gibi engellerden dolayı okula gitme imkânı bulamamış çocukların sesi olmayı başarmış bir bireydir.

Biz Türk kadınları doğar doğmaz edindiğimiz, hiçbir mücadele etmeden sahip olduğumuz hakların ne kadar önemli olduğunu anlamalı, bu özgürlüklere ulaşmak için ne büyük uğraşlar verildiğini aklımızdan çıkarmamalıyız.  Bir gün uçak tekerleklerine sarılmamak için laikliğe, Cumhuriyet’e ve Atatürk’e daha çok sarılmalıyız. Unutmayalım, Malala’nın dediği gibi, sesimizin değerini ancak susturulduğumuzda anlarız.

Sevgiyle kalın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.