AKHİSAR KULİS HABER

OKULA BAŞLARKEN

OKULA BAŞLARKEN
Esra Kurtuluş( esrakurtulus@akhisarkulishaber.com )
Sosyal Çalışmacı, Çocuk Gelişim Uzmanı ve Nefes Terapisti Esra Kurtuluş’un kaleminden “Şifa Tanecikleri” adlı fark yaratan yazıları her Çarşamba akhisarkulishaber.com’da
01 Eylül 2021 - 0:53

Yaz ayları, sadece çocuklar için değil ebeveynler için de daha serbest ve yapılandırılmamış zamanı akıllara getirir. Programlarımızın değiştiği, pek çok farklı aktiviteyi yapmak için vaktimizin daha geniş olduğu bu özgür dönemden okul düzenine geçiş ise heyecanla birlikte gerginliği de beraberinde getirebilir.

Okula dönüşe eşlik eden mevsim döngüsü, rutin ve ritimlerin değişimi, yeni dönemin ihtiyaçları ve önümüzdeki eğitim yılının barındırdığı belirsizliklerin sizi ve çocuğunuzu endişelendirmesi aslında oldukça normaldir. Peki bu yeni deneyim ve değişimlerle dolu okul dönemi başlarken, çocuğunuza ve kendinize iyi gelecek neler yapabilirsiniz?

Erken çocukluk döneminde en önemli gereksinimlerin başında sosyal-duygusal ihtiyaçlar gelir. Çocuğunuzun önündeki belirsizlik ve değişimlerden kaynaklanan heyecan, gerginlik ya da endişe gibi duygularına yer açın. Buna, kendi ilk okullu olduğunuz günü düşünerek başlayabilirsiniz. Siz ilk gününüzde neler hissetmiştiniz? Korkmuş muydunuz, kaygılanmış mıydınız, heyecanlı mıydınız? Bu hislerinizi, onun tecrübesini anladığınızı ve paylaştığınızı gösteren iletişim kanalları kurmak için kullanabilirsiniz.

Örneğin, okula başlamanın onu biraz kaygılandırdığını düşündüğünüz çocuğunuz için “Biliyor musun, ben ilk okula gittiğim gün her şey bana çok farklı gelmişti ve bu beni biraz kaygılandırmıştı ” gibi kısa ve net bir cümle ile onun duygusunu paylaşabilirsiniz. Çocuğunuzun deneyimlediği bu duygu değişimleri, daha önceden kendi kendine yapabildiği yemek yeme ya da öz bakım gibi becerilerinde sizden yardım istemesi ile de kendini gösterebilir. Bu, yaşadığı duyguyla başa çıkmada sizden ekstra temas talep etmesinin bir yoludur. Onun bu isteğini duyun ve destek olmaktan çekinmeyin, çocuğunuz ihtiyacı olan desteği karşılayıp heybesini doldurduğunda bu becerileri kendi karşılamaya geri dönecektir.

Duygulara yer açmanın başka bir yolu da oyunları ya da masalları kullanmaktır. Çocuğunuzun oyuncakları ile kuracağınız bir tavşan ailesinde, küçük tavşanın heyecanlı bir şekilde yuvaya ya da okula gidişini ve orada oynadığı oyunları canlandırabilir ya da bunu küçük bir masal şeklinde anlatabilirsiniz. Okula başlama oyununu, çocuğunuzun ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız okula başladıktan sonra da sürdürebilirsiniz. Bu durum yaşadığı kaygı ve stresi oyuna getirmesine ve kendi içinde işleyerek rahatlamasına yardımcı olacaktır. Burada küçük bir parantez açmak istiyorum. Bu uygulamalar sırasında çocuğunuzu soru üstüne soru sorarak ya da büyük cümleler kurarak hazırlamaktan kaçının. Henüz okula başlamamış olan çocuğunuza “sen orada çok eğleneceksin, şöyle oyunlar oynayacaksın, ben bir gün gideceğim” gibi cümleler kurmak ya da çok detay vermek kimi çocuk için kaygı verici olabilirken kimisi için de okul yaşantısında olumsuz duygulara yer olmadığı izlenimini yaratabilir. Bu sebeple çocuklarınızla kurduğunuz diyaloglarda genel bir çerçeveden konuşmalara yer verebilirsiniz. Duyguları konuşurken madalyonun diğer yüzü de ebeveynler olarak sizin bu süreci nasıl yaşadığınızdır. Çünkü çocuklar, biz ne kadar sözel olarak ifade etmesek de yetişkinlerin duygularını hisseder ve üstlerine alırlar. Çocuğunuzun okula başlaması sizde hangi duyguları uyandırıyor, neye dair korkularınız ya da heyecanlarınız var? Kendinizi kaygılı hissettiğiniz bir noktadaysanız, her zaman bu kaygınızı yakınlarınızla ya da okulunuzla paylaşarak destek alabilir ya da size iyi gelecek aktivitelere yönelebilirsiniz.

Okula dönüşün yarattığı en büyük heyecanlardan bir tanesi de arkadaşlarla bir araya gelmektir. Eğer imkânınız varsa, okul arkadaşları ile okulun başlayacağı zaman öncesinde bir oyun zamanı planlayabilirsiniz. Bu oyun zamanı, sonrasında arkadaşlarını yeniden göreceği için ilk gün ile ilgili daha hevesli hissetmelerine yardımcı olur.

Hepimizi taptaze bir başlangıç bekliyor, bu sizin için alışıldık bir heyecan ya da yepyeni duygular yaratıyor olabilir. Kimi zaman yetişkinler olarak bizlerin kaygıları, çocuklarımızın yeni deneyimlere olan heyecanına gölge düşürebilir. Bu duygularınıza kucak açarken çocuğunuzun odaklanma kapasitesine ve ilerleme hızına güvenin. Erken çocukluk döneminde çocuklar eğitmenlerini model alarak adım adım yeni rutin ve ritimlerine yerleşecek ve kendi hızlarında anı yaşayacaklardır.

İhtiyacını hissettiğiniz her noktada iletişim çemberini güçlendirebilir ve duygularınızı paylaşabilirsiniz.

Hepimiz için sağlıklı bir eğitim yılı olması dileğiyle…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.