AKHİSAR KULİS HABER

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN AYNI ANDA HASTANELERDE EYLEM 

Sağlıkta şiddetin önüne bir türlü geçilemiyor. Sağlık çalışanları dört ayrı noktada ayı anda iş bırakma ve eylem yaptı. Sağlıkçılar Konya’da silahlı saldırı sonucu görev yaptığı hastanede öldürülen Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya için 2 günlük iş bıraktı. Manisa Tabip Odası öncülüğünde Akhisarlı Sağlık Çalışanları, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Poliklinik binası önünde Türk Tabipler Birliğiyle ortak eylem gerçekleştirerek tepki gösterdi. Eylemde alkışlarla sağlıkçılara yapılan saldırılar protesto edildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN AYNI ANDA HASTANELERDE EYLEM 
07 Temmuz 2022 - 17:53

Basın açıklamasını Manisa Tabipler Odası delegesi Dr. Bülent Kundak ve Hekim Birliği Sendikası Akhisar Temsilcisi Uzm. Dr. Göktuğ Karataş okudu. “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin”, “Susmuyoruz Korkmuyoruz Hiçbir Yere Gitmiyoruz”, Şiddete Teslim Olmayacağız” sloganları atan sağlıkçılar hükümeti istifaya davet etti.

“ÜZGÜNÜZ, ÖFKELİYİZ! SORUMLULARDAN HESAP SORACAĞIZ!”

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “ 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içindeyiz. Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır. Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir. Bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz!

Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.”

SAĞLIKÇILARA YAPILAN SALDIRILAR PROTESTO EDİLDİ

Basın açıklamasının ardından Akhisarlı sağlıkçılar, Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Poliklinikler girişi önünden yürüyüşe geçti. 415 Sokaktan sonra 112 Acil Servis önünde bulan son bulan yürüyüşte alkışlarla sağlıkçılara yapılan saldırılar protesto edildi.

1
3
2
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.