AKHİSAR KULİS HABER

ULAŞILAN HEDEFLER

ULAŞILAN HEDEFLER
Melda Aslı( meldaasli@akhisarkulishaber.com )
Melda Aslı’nın kaleminden “Başka Açıdan” adlı fark yaratan yazıları her Pazartesi akhisarkulishaber.com’da.
19 Temmuz 2021 - 0:13

Hayatımızın herhangi bir anında, herhangi bir karar alırken işimize yarayabilecek çok önemli bir noktadan bahsetmek istiyorum: beynimizin işleyişi… Bunu anladığımızda, keşfettiğimizde işlerimizin gayet kolay ilerleyebileceğini, hedefimize rahatlıkla ulaşabileceğimizi, tıkanıklıklar oluştuğunda bile nasıl kolaylıkla açabileceğimizi öğreneceğiz. Öncelikle beynimizi bilinçli ve bilinçsiz olmak üzere iki bölümden oluşan bir şirket gibi düşünebiliriz. Şirketimizin 100 kişiden oluştuğunu varsayarak;

5 kişisini patronlardan oluşan bilinçli kısmı, geriye kalan 95 kişisini ise hizmetlisinden muhasebecisine kadar tüm çalışanlardan oluşan bilinçsiz kısmı temsil ettiğini kabul edelim. Şirket çalışanlarının

%95 ini oluşturan bilinçsiz kısmı otomatik pilot modunda çalışmaktadır. Biliyoruz ki, otomatik pilot, otomatik tepkilerdir, kolay, bildiğimiz, her gün rutin bir şekilde kullandığımız. Beynimizin bu bilinçsiz kısmını, emir almaktan hoşlanmayan ikna edilmek isteyen bir karakterler diye düşünebiliriz.

Herhangi bir hedefe ulaşmak istediğimizde bilinçsiz kısmı yönlendirmemiz, onu anlamamız ve aynı dili kullanmamız çok önemli. Şimdi böyle anlatınca sanmayın ki, bilinçli zihin ile bilinçsiz zihin birbirine düşman iki rakip. Hayır. İkisinin de tek bir amacı var: en iyi hayatı yaşamamız. Sadece dünya görüşleri, ideolojileri farklı. Bilinçsiz zihin günü kurtarma derdindeyken bilinçli zihin uzun vadeli projeler peşinde. Şimdi bizde stres yaratan, uzun zamandır çözmek istediğimiz bir sorun olduğunu varsayalım.

Eğer bunun çözümü kemer sıkmayı gerektiriyorsa bilinçsiz zihin tabii ki bu işe karışmak istemiyor, burada bilinçsiz zihne kızmayalım; çünkü alınan bu karar onun üstünde bir gerginlik yaratıyor. Bir örnekle daha rahat anlayabiliriz: farz edin ki yaz geldi ve dolabımızda duran kıyafetlerimizin üstümüze olmadığını gördük. Hemen kararlar alıp planlar yapıyor, diyetlere başlıyor, evrene mesajlar gönderiyoruz. Tamam, her şey güzel; ancak o gün içinde gayet güzel ilerleyen diyet, gece belirli bir saatten sonra bir şeyler atıştırma ihtiyacı ile sarsılıyor.

Aslında hiç de aç olmamanıza rağmen ufak bir gerginlik ve kendini kandırma döngüsünden sonra mideye indirilen pastalarla gece tamamlanıyor. Peki, bu döngüyü nasıl kıracağız? Nasıl başaracağız?

Birincisi; görsel tetikleyiciler ile ikincisi; büyük hedefi küçük hedeflere bölen bir sistem ile Şimdi, görsel tetikleyiciler burada hayati önem taşıyor. Nasıl bir proje hazırlarken karşı tarafı ikna etmeyi istediğimizde bol bol görsellik kullanıyorsak, kendimizi ikna etmek istediğimizde bunu niçin yapmayalım? Bitmedi. Çünkü sadece görsel imgelemeyle de iş bitmiyor, çünkü hedef, hala soyut.

Oysaki buzdolabında bekleyen pasta gayet somut. Hedefimizi soyuttan somuta geçirmemiz gerekiyor. Bunun için, içine girmek istediğimiz kıyafeti sürekli göreceğimiz bir yere asmak, fotoşopla zayıflatılmış boydan fotoğrafımızı buzdolabı kapağına yapıştırmak veya buzdolabı yoluna giden yola baskül koymak yapılabilecekler arasında sayılabilir. Bu durumda atıştırmak istediğimiz şey de, eğer hedefimize gidersek ulaşacağımız hal de somut oldu. Görsel tetikleyiciler bizi hedefe kilitli tutacaklardır. Bu şekilde bütün hedeflerimizi soyuttan somuta geçirerek görsel tetikleyici ile aktive edebiliriz.

Bu yöntemi sadece kilo vermeye değil, her şeye uygulayabiliriz. Örneğin okumak istediğiniz üniversitenin kıyafetini giyerek fotoğraf çektirebilir, bunu telefonunuzda duvar kağıdı yapabilirsiniz.

Geldik ikincisine…Başarıya giden yolculuğumuzu bir dağa tırmanmaya benzetebiliriz, eğer hayalimizi dağın tepesine ulaşmak olarak hayal edersek tırmanışı gerçekçi kamplara bölmemiz gerekir, artık planımızın aşamaları olan kamplara tek tek tırmanabiliriz. Tırmanışın başarıya ulaşması ihtimalini arttırmamız için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır: başarımızı ölçmemiz ve her bir aşama için hedefe vardığımızda kendimizi ödüllendirmemiz. Örneğin, 42 bedenden 38 bedene hemen inecek planlamalar yapmamalıyız; öncelikle 42 bedenden 40’a, daha sonra 38’e düşecek ara planlamalarla hedefler koymalı ve her hedef ulaşımında mutlaka ödülle motive etmeliyiz kendimizi. Sistem bu şekilde çalışıyor.

Hedeflerimize ulaştığımız bir hayat diliyorum, sevgiyle kalın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.