AKHİSAR KULİS HABER

YAŞAMAYA ÇALIŞMAK

YAŞAMAYA ÇALIŞMAK
Esra Sinem Karataş( esinemkaratas@akhisarkulishaber.com )
Esra Sinem Karataş’ın kaleminden “İçimden Geldiği Gibi” adlı fark yaratan yazıları her Cuma akhisarkulishaber.com’da
13 Ağustos 2021 - 9:34

Biz, bu toprakların kadınları, basit bir ifadeyle yaşama mücadelesi veriyoruz.

Varoluşumuzu anlamak, kendimizi gerçekleştirmek gibi insanlığın temel sorgulamalarına girmeden önce uymamızın öğütlendiği bir koşul var: kimsenin radarına girmemek. Böylece belki hayatta kalabiliriz.

Kendimize dair birtakım dertlerle baş etmeden önce, kadın olmanın toplum tarafından omuzlarımıza yüklediği ağırlıklarla ayakta durmaya çalışıyoruz. Emeklemeye başladığımız zamandan itibaren hayatın herkese eşit yaklaşmadığını fark ediyoruz. Bir kız çocuk olmak gerçeği var ki, yüzümüze tokat gibi iniyor.

Aileler erkek evlat istediği zihniyetle yeni tanıştığımız için böylesine şaşırıyoruz.

Sonrasında büyürken kendini içinde bulunduğun coğrafyada tanımaya çalışmak, her genç kızda başlı başına travmaya neden oluyor. Türkiye’de insanlığa yaklaşım, (kadın ve erkekler) “olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Kadınların içinden geldiği gibi davranma özgürlüğü bir lüks. Davranış, düşünce ve hatta hisler ön değerlendirmeyle kişinin hayatına yansıma şansına erişiyor. Toplum ve zamana uygunluk etiketleri, bir şeyin gerçekleşmesinde esaslı değerlendirme unsurları oluyor.

Bunlara uymazsa, baştan silinip atılması gerekiyor.

Kadınların hayatı, kendi hayatını, ağırbaşlı bir şekilde yaşaması bekleniyor. Doğallık, neşe, hafiflikle ilişkilendiriliyor. Kimse olduğu haliyle hoş görülmüyor.

Kahkalarımızı kontrol etmemiz; kalabalık yerlerde kıkırdamamız, yaşımıza, konumumuza, çevreye uygun giyinmemiz; gece geç saatlerde sokaklarda olmamamız, ıssız yerlerde bir başımıza kalmamamız gibi örtülü yasaklar ise bizi koruyan şeyler. Bunları ihlal edersek, hayatımız tehlikede olabilir.

Bu koşullarda karaktere inançlara, arzu ve beklentilere göre yaşamayı istemek ancak hayallerimizde yer bulabiliyor. Bu acımasız eşitsizliğin içinde yaşıyor olsam da, günün birinde hayal diye konumlandırılan şeylerin gerçekleşmesi için çabalamamız gerektiğini biliyorum.

Sorgulayarak oluşturduğum kendi doğrularım, genelin doğrularında henüz yer bulamayabilir. Görüyorum. Fakat bu onlardan vazgeçeceğim anlamına gelmiyor. Bunlar yazıldı, çizildi, konuşuldu. Hiçbiri yeni değil. Fakat bu zamana kadar dik durup kendi olmaya cesaret eden, bunun için sesini çıkarmaktan korkmayan kadınlardan biri olarak buradayım.

Kimi ailesinin ona çizdiği yolda yürümeyi reddetti, kimi kendine ve eğitimine uygun görülmeyen mesleği tercih etmekten vazgeçmedi, kimi ne düşündüğünü söylemedi, kimiyse bunların sonucunda cezalandırıldı ve acı çekti.

İsmen tanımadığım, yüzünü görmediğim, aynı acıya ortak olduğum o kadınlar için, ben de kendi inançlarımla var olmaya devam edeceğim.

Ta ki her birimizin hayatta tüm renkleriyle yaşayabildiğini görene dek. İşte o zaman, hepimiz omuzlarımızdaki yükleri yere bırakıp uçmaya cesaret edebiliriz. O zamana dek yasamak için çalışmaya devam.

Haftaya görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Akhisar Kulis Haber Sitesinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video,vb.) kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.